Kroužek programování v Říčanech

školní rok 2022/2023
pro děti 10-12 let
pátek 15:00-16:30
Říčany u Prahy

Pro školní rok 2022/2023 je kroužek naplněn. Přesto nás můžete zkusit kontaktovat, pokud by se uvolnilo místo, budeme o vás vědět.

O kroužku

Učíme programovat. Tak, aby to děti bavilo. Obsah kroužku směřujeme podle zájmu dětí (ale ten bývá už roky stejný a sami ho vidíte doma: nejdříve chtějí programovat hry, pak programovat roboty, a pak mobilní aplikace – uvidíme, jestli překvapí něčím jiným) a snažíme se do něj propašovat trochu teorie.

Maximální počet dětí v kroužku je šest. Dětem se věnujeme individuálně a chceme mít na každého dostatek času. Předpokládáme, že se účastníci kroužku budou chtít věnovat programování i v následujících letech – kroužek je otevírán jen jednou za několik let.

Kroužek je zdarma. Stejně jako ostatní akce spolku Proed je neziskový, lektoři spolku pracují bez nároku na odměnu – děláme to proto, že nás to baví a že v tom vidíme smysl. Chceme, aby naše akce byly přístupné všem talentovaným zájemcům. I software, který pro výuku používáme, je zdarma.

Pokud nám budete chtít přispět na vybavení učebny, budeme rádi, ale není to povinné.

Aby to celé fungovalo, účastníky si vybíráme. Neočekáváme, že mají zkušenost s programováním. Očekáváme logické myšlení a že je logicky myslet baví. Máte-li zájem o kroužek, počítejte prosím s tím, že se budeme chtít osobně sejít.

Kroužek probíhá v pátek od 15 do 16:30 hodin v Nedbalově ulici v Říčanech.

Účastníci kroužku mají možnost zúčastnit se v létě týdenního Programátorského tábora.

Pořadatelem kroužku je Proed, z. s. Kroužek lektoruje Jiří Benc.

Technologie

Lektoři spolku pečlivě vybírají technologie vhodné pro výuku programování. Na trhu je sice dostupné velké množství programů, technologických hraček a literatury (byť často ne v češtině), míra jejich vhodnosti pro výuku je však různorodá. Snažíme se vybrat to, co má nejlepší návaznost na praxi a co nám dává z didaktického hlediska smysl. Snažíme se děti nezahltit: méně je někdy více.

V kroužku začneme programovacím jazykem Scratch. Byl vyvinut na americké MIT jako nástroj pro výuku programování. Umožňuje zábavnou, vizuálně přitažlivou a hlavně pochopitelnou formou „naklikat“ jednoduché programy, povětšinou hry.

Později budeme pokračovat programovacím jazykem Python. To už je „opravdový“ programovací jazyk, ve kterém jsou napsány i velké projekty, které možná denně používáte. Python je jazyk přístupný začátečníkům. Nezatěžuje je zbytečnostmi, umožňuje moderní formy programování a je snadno pochopitelný.

Pro kroužek jsou k dispozici i různé výukové hračky: BBC Micro:bity, Arduina, Lego Mindstorms, atd.

Vybavení

Během kroužku můžeme účastníkům zapůjčit počítač (notebook). Domů bohužel vybavení nepůjčujeme. Doporučujeme mít doma k dispozici vlastní notebook nebo stolní počítač (nikoliv tablet), aby si účastníci mohli v případě zájmu zkoušet programování i doma.

Lektor

Jiří Benc

Profesionální programátor, dlouholetý organizátor táborů a akcí pro děti, mládež i dospělé. Hlavní vedoucí Programátorského tábora, nepravidelně přednáší na vysokých školách a odborných konferencích. Zabývá se metodikou výuky programování. Je ženatý, stará se o čtyři děti.

Reference

Spokojení účastníci :-)

Kontakt

608 116 933